wpe465.jpg (17357 bytes)

FACEBOOK / SCHEDULE / TICKETS / DIRECTIONS / VENDORS// CONTACT / VOLUNTEER / MEDIA

Do you like to see and hear great live music? Do you like to Rock Out? Do you like to have fun, eat great food, drink, meet new people, get a little crazy, laugh, be inspired, get outdoors, breath fresh air, bond with a love one, entertain or be entertained, relax, find satisfaction, stroll city streets, enyoy yourself, explore new things, spend quality time with your friends & family, and on and on and on.....................................................??????????????????????????
If you answered yes to all or one of above questioned then you will want to attend this event!

      County   
wpe3B.jpg (15408 bytes)   wpe3F6.jpg (10250 bytes)
 
 





STAGE 1 (Stage Right)
Old Court House Main Stage
(W Indiana Ave)
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED


1PM Hello Sister- Pop, Winter Springs, Fl
2PM  Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
3PM  Pilotwave- Americana Rock, NE Florida
4PM The Wallvines-  Rock, Ormond
5PM McFarland- Indie Rock Daytona/Los Angeles
6PM  Poppsy Cole- Americana, Orlando
7PM The 502s- Folk Rock, Orlando
9PM Chris Ryals Band- Classic Rock/ Pop / Funk / R&B, Ocala
10PM Grindstone Sinners- Rock, DeBary

STAGE 1a (Stage Left)
Old Court House Main Stage
(W Indiana Ave)
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED


(*Denotes 20 Min sets)
*1:40  Shane Johns- Acoustic/Rock, Panama City Beach
*2:40 Riley Resa featuring Yiyah- pop, orlando 
*3:40 Ashley J- Pop Top 40, Orlando, FL
*4:40  Peter Jam- World/Acoustic

*5:40  PEREGO LIVE- Live art/painting, Daytona Beach
*6:40 J. Klein- Acoustic Guitar, Clearwater
7:50 Are Friends Electric- Rock/Pop, Daytona Beach,
*9:40  Blake Trent- Acoustic Rock, Orlando

STAGE 2
CHESS PARK
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

1:10 TBA
2pm Blake Trent- Acoustic Rock, Orlando
2:50  Primitive Road- Folk Rock,
3:50 Amy Denson  Folk Rock, Singer Songwriter, Alt Folk  , Palm Coast 
4:50 Rich Brown Blues Blues, Roots, Americana, Melbourne
6pm The Moosetones- Blues, Salt Springs FL
7:10 Art Carter- Country/Americana, Orlando
8:30 Daniel Jude- Pop Rock, Titusville
9:45  BRUCE PARKER- Adult -Contemporary-Singer Songwriter, Orlando,

STAGE (- -)
COUNTY STAGE

(Back-Up Stage)
1pm-11pm


ATLANTIC SOUNDS
138 W . International Speedway Blvd..
Daytona Beach
STEVE'S DOWNTOWN MUSIC
108 S Woodland Blvd.
DeLand, FL
Yancey  Music
601 South Yonge Street Ormond Beach,(386) 677-8384

 
STAGE 3
HALF WALL BEER HOUSE (Inside)
Coming soon to downtown DeLand! Look for our Grand Opening in February 2014!
 
Hosted by Mike Rydock- folk, Middletown, PA
1pm THE DEAD SHOW DEALERS (solo) ALT-COUNTRY, ASTATULA
1:45 Paul Scott- Troprock, Ormond Beach
2:30 Shane Johns- Acoustic/Rock, Panama City Beach
3:15 Gabriella Rose- Americana/Country Folk, Tampa
4pm *Everardo- Folk, Los Angeles
4:45 Craig Stages- Singer Songwriter Rock Ballads, Lake Mary 
5:30  *ODonna- Acoustic Rock, Treasure Coast
6:15 Mike Rydock- folk, Middletown, PA
7pm Shane Secor- Alt-Country/Americana/Folk, St Pete Beach
8:45 Curtis Remington- Folky-Rocky, Barefoot Bay
9:30 John O'Brien- Popular Rock, St Augustine
10:15 BLACK MARTINI - Rock Folk, Jacksonville
STAGE 4
HALF WALL BEER HOUSE (OUTSIDE)
Coming soon to downtown DeLand! Look for our Grand Opening in February 2014!
Hosted BY
1pm Castafellas- Indie Rock, Weston, FL
1:50 *Stephen Pigman Funky Folk Jam Rock, Saint Augustine
2:30 Sophie Noelle- Country, Crystal River
3:30 Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
4:20 Riley Resa featuring Yiyah- pop, orlando  (20 min set)

4:45 Marsha  Desormo- Americana, Sebastian
5:40 BROTHERS OF ALIEN ROCK- ROCK, Orlando

6:40 Rick de Yampert- East-West fusion sitar, Palm Coast
7:40 Koko Ray & the Keepers- Rock,  Sarasota
8:40 Fylo Zoet- Folk Rock, Daytona Beach, FL
9:20 Gote- Electronic/dance/pop Deltona
10:20 Myke Eli- R&B/Neo Soul, Deland
  STAGE 5
Woodland Corner Stage
Hosted By TBA
5:15 The Innovators Music Group- Hybrid Hip Hop,  Miami

6pm Juda- Alternative Hip Hop, Orlando
6:45  A Dot- Hip-Hop, Orlando
7:30 This Earth Is Ours- Post-Rock, Jacksonville
8:15 Baybro- Pop, Pop Rock, Hip-Hip, Detroit

9pm REDD- Pop, Pop Rock, Hip-Hip, Detroit
9:45 TBA

10:30 TBA
STAGE 6
DE LA VEGA

Hosted By TBA

2pm TBA
3pm TBA
3:45  Featherstone- Folk, Chicago, IL
4:30 Sophie Noelle- Country, Crystal River

5:15  JOE HILTON- COUNTRY, DELAND
6pm Benjamin Carpenter- Rock/blues, daytona
7pm  Bryan Raymond- Independent, DeLand, FL
8pm  John O'Brien- Popular Rock, St Augustine
9pm Mike Rydock- folk, Middletown, PA
10pm

STAGE 7

1:30 Lamar A Mason- Alternative blue country funky folk rock, Dunedin
2:30 Featherstone- Folk, Chicago, IL
3:30  JOE HILTON- COUNTRY, DELAND
4:15 Old Man Crunchy- Folk, Blues, Punk roots, Colorado
5:15 *Austin Warren- Folk/Roots/Blackgrass, Daytona/Kansas City
6:15 Parlor- Duo, DeLand
7:15 Primitive Road- Folk Rock, Deland (Website n/a)
8:15 Duane Bender Bluesband- Rock and Blues, Edgrwater
9:15 *Paul  Eliot Band- Americana, Ocala
STAGE 8
1:30 TBA
2:15 Eve Alman- Indie Folk, Clearwater
3pm Blake Trent- Acoustic Rock, Orlando
3:45 Bryan Raymond- Independent, DeLand, FL
4:30
Christopher Shane Band- Rock/Folk/Pop, Jacksonville
5:30 Maddam Mya- Jazz Blues, Pop, DeLand
6:30 The Dorn Flakes- Acoustic Rock, Daytona Beach
7:30 KitchenKillaz- Acoustic Rock, Orlando
8:30 Leo Aether- Alternative folk rock, Orlando
9:30 Ashley J- Pop Top 40, Orlando, FL
10:30 James McSheffrey- Country, Dallas, Texas
11:30 TBA
12:30 TBA
 

STAGE 9 Pioneer Park

 True Gain- Christain Rock, Orlando  

1pm TBA
2pm OutLook- Faith-Based Hip-Hop, Orange City
3pm The Light Band- Christian Rock, Winter Springs
4pm Mark Steven Band- Christian Rock, Palm Bay
5pm CREATURE REBORN- CHRISTIAN ROCK, STARKE
6pm Harry Love and The Hell Stompers- Christian Indie Rock, Eustis
7pm Just a Few Frogs- Christian Rock, Orlando
8pm  True Gain- Christain Rock, Orlando  
9:30 CHRISTIAN SOLDIERS- Christian Rock, Crossville AL
 

ATLANTIC SOUNDS
138 W . International Speedway Blvd..
Daytona Beach
STEVE'S DOWNTOWN MUSIC
108 S Woodland Blvd.
DeLand, FL
Yancey  Music
601 South Yonge Street Ormond Beach,(386) 677-8384
  STAGE 10 Elusive Grape (Inside)

wpe3CF.jpg (6427 bytes)


1:15 Lisa Scarborough- Americana/folk/roots Jacksonville Beach
2pm Joe Gibran- Americana-Original, Deltona
2:50 Olde Cheney Bend- Americana, rock, folk, Orlando
3:40 BLACK MARTINI - Rock Folk, Jacksonville
4:30 The Beacon River Dogs, Rock, Hudson Valley, NY/Daytona Bch, FL
5:15 JORENDA- AMERICAN FOLK ROCK monterey,ca
5:50 Peter Jam- World/Acoustic
6:40 Eve Alman- Indie Folk, Clearwater
7:30 Timberwood- acoustic folk rock, Saint Augustine

8:20 J. Klein- Acoustic Guitar, Clearwater
9:10 Juddy Mac & Damon Madden- Acoustic Rock, Daytona Beach
9:55 *Asa Morris- Folk, Orange City, FL
10:40  Jason Gote VanDeMaat- Acoustic/rock/pop, Deltona
STAGE 11 Back Alley Stage
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED
wpe3CF.jpg (6427 bytes)

Hosted by Young Tax- Hip Hop/ EDM, Fairhope AL (pending)
1:15 Myke Eli- R&B/Neo Soul, Deland
2pm Wisdom- Hip hop, trap, Gainesville
2:45 Kallahann the Coolest- DJ, Deltona
3:30 *Mitar- Eclectic rock, Leesburg
4:15 Kyne- Pop, Pop Rock, Hip-Hip, Detroit
5pm A Dot- Hip-Hop, Orlando
5:45 Rocky- Pop, Pop Rock, Hip-Hip, Detroit
6:30  L- INDIE- SOUL,  ORLANDO
7:15 Young Tax- Hip Hop/ EDM, Fairhope AL
8pm Requiem For Delinquency Electronic, Orlando
8:45 *WILLWINN- ELECTRONIC/BOUNCE, DAYTONA
9:30  Marc Sound- Dance, Jacksonville
10:15 *RAZORZ EDGE- Alternative / Hip Hop / Horror / Theatrical, Orlando, FL www.facebook.com/RazorzEdgeOfficial






 
  STAGE 12
2nd MAIN STAGE

GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED
wpe20.jpg (2269 bytes)
1pm  Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
2pm *SUPERGOLD- Indie Rock,  Ft. Lauderdale
3pm The Ned- Rugrat Punk- Palm Coast
4:15 Grindstone Sinners- Rock, DeBary
5:45 JetBlues Revue- Rockin Boogie, Minneola
7pm Fylo Zoet- Folk Rock/Grunge, Daytona beach, FL

8pm Trouble In The Garden- Americana/Rock Pompano Beach
9pm Petey and The Ravens- Hard rock/ blues fusion, Orlando
10pm Futuristic Diner- Electro Funk Rock, DELAND



STAGE 13
ISSUES BEER GARDEN STAGE
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED
wpe20.jpg (2269 bytes)
hosted by Hoobieu- Blues/Swamp/Southern, Jacksonville FL
1:15 TBA
2:15 Metropolis Rising- Hard Rock, Rock or Metal, Palm Coast
3:15 *PLATE- heavy rock, clermont
4:30 Furious Pearl- Rock, Edgewater/NSB
5:45 Outlaw Tendencies- Power Rock, Jensen Beach
7pm Sonic Anomoly- Rock, Daytona Beach
8:15 Elevators- Rock/Punk, Orlando www.elevatorsrock.com
9:15  Hoobieu- Blues/Swamp/Southern, Jacksonville FL
10:15 *SUPERGOLD- Indie Rock,  Ft. Lauderdale
  STAGE 14
ISSUES INSIDE STAGE
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

wpe20.jpg (2269 bytes)
1:30
TBA
2:30 Shane Johns- Acoustic/Rock, Panama City Beach
3:30 THE DEAD SHOW DEALERS ALT-COUNTRY, ASTATULA

4:30  Rickey Dickens- Americana, DeLand
5;30 BLACK MARTINI - Rock Folk, Jacksonville
6:30  Burn The Silence- Rock, Jacksonville FL
7:30 INFIDEL- rock, Sumterville, FL
8:30 Reign Down- Rock, Gainesville
9:30 Thrakish- Progressive Rock, Orlando
10:30 Dapper For Devereaux- Rock Orange City (Website N/A)
11:30 *Paul  Eliot Band- Americana, Ocala
12:30 TBA
STAGE 15


COMUNITY DRUM CIRCLE'S
Hosted by The Jamin Shop
Public Participation Welcomed
2pm-11pm
 
STAGE 16
ABBEY WINE BAR

2pm  Reign Down- Rock, Gainesville
3:15 Crazy Mike & the Straght Jackets- Rock, Lakleland, FL
4:30 Edenfield- rock, Jacksonville, FL
5:45 Third Rail Boot- indie rock, Tampa
7pm Blake Daniels- (Band) Indie Rock, St. Petersburg
8:15  
Castafellas- Indie Rock, Weston, FL
9:30 Dark House- Rock | Melbourne, FL
10:45  Robbie A-  Alternative/Country, Orlando
11:45 McFarland- Indie Rock Daytona/Los Angeles


STAGE 17
The Blind Pig Tavern - DeLand, FL
4pm  Myke Eli- R&B/Neo Soul, Deland
5pm  Block Money- Hiphop and Holy Hiphop, Orlando
6pm Artists One Show- Rock, Palm Harbor/Brandon
7pm Brendan Pafford- alternative/pop, Orlando, FL
8pm Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
9pm Wisdom- Hip hop, trap, Gainesville
10pm
Orange Creek Riders- Folk Rock Americana, Orlando
11pm
 Castafellas- Indie Rock, Weston, FL (pending)
  STAGE 18
DELAND CITY HALL PLAZA MAIN STAGE
(corner of Florida Av & New York Ave)

Hosted by:  CHRISTIAN SOLDIERS
1:15  CHRISTIAN SOLDIERS- Christian Rock, Crossville AL
2:15 Knights of Zion- Island Reggae, MelBourne
3:15 AUTOMATIK FIT- METAL, Jacksonville
4:15 Alpha Dog- indie rock, Ponte Vedra
5:15 Sugarless- Rock, Kissimmee
6:15 *SUPERGOLD- Indie Rock,  Ft. Lauderdale
7:15  Doc Ellis Orchestra- Rock, Winter Park
8:15 Burn The Silence- Rock, Jacksonville FL
9:15 *The States- Arena Indie, Ocala
10:15 Wes Nyle- Hard Rock, Deland

 


Stage 19 Trilogy Coffee

1:15  Blake Trent- Acoustic Rock, Orlando
2:15  Myke Eli- R&B/Neo Soul, Deland
3:15
Featherstone- Folk, Chicago, IL



STAGE 20
 Outside Street Stage
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

HOSTED BY: Smyrna Erb- Reggae, New Smyrna (PENDING)

(DJ BETWEEN SETS DJ Bassonomics- Edm and Bass House

1:15 DJ Bassonomics- Edm and Bass House
2:15 No Means Yes- Rock, Palm coast www.Facebook.com/nomeansyesfl

3:15 Maddam Mya- Jazz Blues, Pop, DeLand
4:15 Demi Davis- Pop, New York
5:15 THE DEAD SHOW DEALERS ALT-COUNTRY, ASTATULA
6:15 Smyrna Erb- Reggae, New Smyrna
7:15 Christopher Shane Band- Rock/Folk/Pop, Jacksonville
8:15 PEREGO LIVE- Live art/painting, Daytona Beach
9:15 The High Ground- Rock, Orlando
10:15 Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
STAGE 21
Back
Outside Stage
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

Hosted By  The Feeling Well- Rock, Ocala
PENDING

2:15 JORENDA- AMERICAN FOLK ROCK monterey,ca
3:15 Rickey Dickens- Americana, DeLand
4:15 Leo Aether- Alternative folk rock, Orlando
5:15 The High Ground- Rock, Orlando
6:15 The Feeling Well- Rock, Ocala
7:15 Big Picture- Alternative Folk-Rock, Tampa
8:15 R. A. Melendy & The Roots and Fifths- Folk, country, rockabilly, singer song writter, orlando
9:15 Tattoo Annie Project- Rock Tampa
10:15  Smyrna Erb- Reggae, New Smyrna
11:30  The Beacon River Dogs, Rock Hudson Valley, NY





STAGE 22 Outside Main Stage
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

1pm DaVinci Jazz Experiment- Jazz, Deland
2:30 Relativity- Rock, Ormond Beach
3:50 Smyrna Erb- Reggae, New Smyrna
5:10 Coyotes & Towndogs- Americana, DeLand, FL
6:30 The Wait- Concert Rock, Orlando
8pm Humans In Disguise- Rock, Ocala, FL
9:30 The Matt Burke Band- Blues-Roots Americana, DeLand
11pm Ancient Sun-  Rock/Funk/Jam, Orlando
STAGE 23 Outside Porch/Cracker Stage
GATED AREA-VENUE PASS REQUIRED

1:40 TheAdolescentTheory- Rock Alternative Pop Punk, Apopka,
3:10 Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
4:30 Under The Blacktop- Rock, Orlando

5:50 The Tom Bennett Band-Progressive Rock, Jacksonville Florida
7:15  THE TRANSFERS- Alternative, Daytona Beach FL
8:45 Christopher Shane Band- Rock/Folk/Pop, Jacksonville
10:15 Whiskey Sharts- Southern Rock Comedy, Shartsville
 
STAGE 24
GEORGIA AVE MAIN STAGE



* Due to the renovation for the Georgia Ave street scape this stage has been relocated to
STAGE 18
 at the City Hall Plaza on Florida ave
STAGE 25 STEVE'S DOWNTOWN MUSIC


Hosted by RUGRAT RECORDS, Palm Coast

1:30 Chris Gollon- Indie Folk,Palm Coast, FL
2:15 Dean Batten- Art Grunge, Daytona Beach
3pm bcpz- Acoustic, Orlando
3:50 Thrakish- Progressive Rock, Orlando
4:40 Home Is Where- Emo, Post-punk, daddywasnttherecore, Palm Coast

5:30 Dutch Martins- Dad Rock  Bunnell, FL

6;20 The Time Framed- Experimental Rock, Tampa  
7:10
NeverNauts- Space-Punk, Hope Mills, NC
8Pm flo.wav- alternative hip hop, flagler beach
9PM
The Ned- Rugrat Punk- Palm Coast
10PM Tom Mellow and The Gang- Southern Metal, Orlando
11PM
Waste of Talent- Pop Punk, Palm Coast/Daytona
     


 

 

 

 

 

 

ATLANTIC SOUNDS
138 W . International Speedway Blvd..
Daytona Beach
STEVE'S DOWNTOWN MUSIC
108 S Woodland Blvd.
DeLand, FL
Yancey  Music
601 South Yonge Street Ormond Beach,(386) 677-8384






NAMES IN ALPHABETICAL ORDER
*

A Dot
Alpha Dog
Amy Denson
Ancient Sun
 Are Friends Electric
Art Carter
Artists One Show
Asa Morris
Ashley J
Austin Warren
AUTOMATIK FIT
Baybro
bcpz
Benjamin Carpenter
Big Picture
Big Sounds Better
BLACK MARTINI
Blake Trent
 Block Money
Brendan Pafford
BROTHERS OF ALIEN ROCK
BRUCE PARKER
Bryan Raymond
Burn The Silence
Castafellas
Catfish Dinner
Chris Gollon
Chris Ryals Band
CHRISTIAN SOLDIERS
Christopher Shane Band
Cottondale Swamp
Coyotes & Towndogs
Craig Stages
Crazy Mike & the Straght Jackets
CREATURE REBORN
Curtis Remington
Daniel Jude
Dapper For Devereaux
Dark House

DaVinci Jazz Experiment
Dean Batten
Demi Davis
DJ Bassonomics
Doc Ellis Orchestra
Duane Bender Bluesband
DUTCH MARTINS
Edenfield
Elevators
Eric Atkinson
Eve Alman
Everardo
Featherstone

flo.wav
Furious Pearl
Futuristic Diner
Fylo Zoet
Gabriella Rose
Gote
Grindstone Sinners
Harry Love and The Hell Stompers
Hello Sister
Home Is Where
Hoobieu
Humans In Disguise
INFIDEL
J. Klein
James McSheffrey
James Pippin
Jason Gote VanDeMaat
Jason with the Knights of Zion
Jesse Daniel Band
JetBlues Revue
Joe Gibran
JOE HILTON
JORENDA
John O'Brien
JonPaul Wallace
Juda
Juddy Mac and Damon Madden
Just a Few Frogs
Kallahann the Coolest
Kentucky Road Band
KitchenKillaz
Knights of Zion
Koko Ray & the Keepers
L
Lamar A Mason
Leo Aether
Lisa Scarborough
Maddam Mya
Marc Sound
Mark Steven Band
Marsha  Desormo
McFarland
Metropolis Rising
Mike Rydock
Mitar
Myke Eli
NeverNauts
Old Man Crunchy

Olde Cheney Bend
Orange Creek Riders
Outlaw Tendencies
OutLook
Parlor
Paul  Eliot Band
Paul Scott
PEREGO LIVE
Peter Jam
Petey and The Ravens
Pilotwave
PLATE
Poppsy Cole
Primitive Road
R. A. Melendy & The Roots and Fifths
RAZORZ EDGE
REDD
Reign Down
Relativity
Requiem For Delinquency
Reverist
Rich Brown Blues
Rick de Yampert
Rickey Dickens
Riley Resa featuring Yiyah
Robbie A
Rocky
ScHitt
Shane Johns
Shane Secor
Smyrna Erb
Sonic Anomoly
Sophie Noelle
Stephen Pigman
Sugarless
SUPERGOLD
Tattoo Annie Project
The 502s
The Adolescent Theory
The Beacon River Dogs
The Bridge Street Vibe
THE DEAD SHOW DEALERS
The Dorn Flakes
This Earth Is Ours
The Feeling Well
The High Ground
The Innovators Music Group
THE LIGHT BAND
The Matt Burke Band
The Moosetones
The Ned
The States
The Time Framed
The Tom Bennett Band
THE TRANSFERS
The Wait
The Wallvines
Third Rail Boot
Thrakish
Timberwood
Tom Mellow and The Gang
Trouble In The Garden
True Gain
Under The Blacktop
Ward Stone & Urban Sprawl
Waste of Talent
Wes Nyle
Whiskey Sharts
WILLWINN
Wisdom
Young Tax


edits or newly added
Stephon Nostalgic- Canceled
add:
The Adolescent Theory
Crazy Mike & the Straght Jackets


 

2016 MEDIA FOX 35 PRE COVERAGE
http://www.fox35orlando.com/david-does-it/119130475-video

 

 

 

 

 

 


SSA
Songwriters Showcases of America
(c) 2017
http://ssa.cc